Дисбактеріоз кишківника у дітей.
Лікування дисбактеріозу. Основні причини дисбактеріозу кишечника у дітей:
Застосування антибіотиків, пізнє прикладання дитини до грудей матері, ранній переведення на штучне вигодовування.
Причини дисбактеріозу кишечника у дітей: приміння антибіотиків, пізніше прикладання дитини до грудей матері, ранній переведення на штучне вигодовування, гострі та хронічні шлунково-кишкові захворювання, лікування імунодепресантами, променева терапія; екологічне неблагополуччя (промислові отрути, важкі метали, пестициди, радіація), стреси, часті застудні захворювання, пасивне вдихання тютюнового диму, неправильне харчування.
Дисбактеріоз кишківника у дітей. Симптоми.
У дітей раннього віку спостерігається відрижка, блювання, запах з рота, зниження темпів наростання маси тіла, занепокоєння, порушення сну. Стілець може бути рясним, рідким або кашкоподібним, пінистим, з білими грудочками, зеленуватим з кислим або гнильним запахом.
Біль носить нападоподібний характер, з'являється через 2-3 години після їжі, супроводжується здуттям живота, бурчанням, позивами на дефекацію.
При порушеннях кишкового всмоктування у клінічній картині домінує діарея з гнильним бродінням, стеаторея, метеоризм, зниження маси тіла, симптоми полігіповітамінозу. Може розвинутися інтолерантність до багатьох харчових інгредієнтів та токсико-дистрофічний стан. У патологічний процес залучається гепатобіліарна система та підшлункова залоза, виникає дефіцит ферментів та жовчних кислот. Все це замикає хибне коло обмінних процесів в організмі. Накопичуються макромолекули не повністю перетравленої їжі, які стають алергенами та викликають алергодерматоз.
У дітей старшого віку можуть бути завзяті запори, нестійкий стілець, кишкові коліки, гіпер- та гіпомоторні дискінезії кишок. Діти скаржаться на почуття розпирання у шлунку, відрижку. Знижується апетит. При тривалому і стійкому рецидивному кишковому дисбактеріозі розвиваються інтоксикаційний та астено-невротичний синдроми.
Порушення мікрофлори кишечника, іноді виражені, необов'язково супроводжуються клінічними симптомами.
Найбільш важким є так званий поширений дисбактеріоз, коли мікроби розносяться з кишечника по всьому організму, викликаючи запальні процеси у багатьох органах. Наприклад, грибкове захворювання (кандидомікоз) може викликати одночасно молочницю, ангіну, ураження шлунково-кишкового тракту та запалення легенів. Дисбактеріоз часом протікає і непомітно, без яскравих симптомів. Але при цьому все ж таки спостерігається часта захворюваність, зниження апетиту, відставання у вазі від однолітків. Така течія називається латентною (прихованою).
Профілактика та заходи щодо усунення дисбактеріозу кишечника включають:
1. Раннє прикладання дитини до грудей матері (протягом півгодини після пологів), а також тривале вигодовування материнським молоком 1-1,5 роки.. У першу-другу добу кишечник новонародженого стерильний, а потім починається його заселення кишковою флорою. При заселенні шкідливою флорою виникає дисбактеріоз. Дитину виписують із лікарні з великою втратою у вазі. Вдома батьки зауважують, що в нього дуже частий стілець, іноді після кожного годування. При годуванні малюк спочатку жадібно вистачає сосок, а потім раптом починає несподівано кричати, вигинатися, відмовлятися від грудей, хоча мати знає, що вона голодна. А в деяких дітей спостерігається протилежна картина: запори, дитина може оговтатися лише за допомогою клізми. Запор – результат того, що грудне молоко погано перетравлюється.
Помічений цікавий факт: що пізніше новонароджений прикладається до грудей, то більше в нього шансів отримати дисбактеріоз. Тож природної профілактики дисбактеріозу рекомендується раннє прикладання новонародженого до грудей, що стимулює також приплив молока в його матері, тобто. попереджає гіпогалактію (недолік молока)
2. Профілактичне призначення вагітним Лактусану. Справа в тому, що лікування дисбактеріозу складно і довго, тому краще починати з профілактики цього стану ще до народження малюка. Спостереження показали, що матерів перед пологами збільшується в кишечнику кількість дуже корисних біфідумбактерій. Сенс профілактики полягає в тому, щоб не допустити стерилізації корисної флори у кишечнику у вагітної.
У період вагітності слід по можливості відмовитися від застосування ліків, особливо антибіотиків. Дуже важливе правильне харчування. У ньому має бути багато вітамінів. У період вагітності рекомендуються соки, фрукти, ягоди (особливо корисні лісові, які людина ще не отруїла азотовмісними добривами). У цей час краще відмовитися від такої їжі, яка важко перетравлюється (жирні сорти м'яса, торти, копченості) або готується з додаванням нітратів (ковбаса, сосиски), або є для деяких алергеном (риба, шоколад, какао). До початку вагітності треба постаратися підлікувати всі хронічні осередки інфекції в зубах, носоглотці, в сечостатевій та травній системах. Під час вагітності жінка має багато гуляти, не втомлюватися. Родові травми часто виникають у нервових, погано фізично розвинених жінок, які страждають на різні захворювання.
3. Здоровий спосіб життя. Щоденні прогулянки на повітрі, фізичні вправи, водні процедури (обтирання, контрастний душ). Водні процедури завжди покращують стан дитини, а також мають і ефект, що гартує. Вони стимулюють захист організму, а це найнеобхідніше при дисбактеріозі.
4. Збалансоване харчування. Для нормальної роботи кишечника необхідно включати у щоденне меню продукти, що містять харчові волокна: злаки, овочі, фрукти. Корисні такі каші: гречка, вівсянка, ячна, пшоно, жито.
Хліб також має бути присутнім у раціоні дитини. Бажано, щоб це був трохи підсушений, з різних злаків хліб, із вмістом висівок.
Достатня кількість овочів та фруктів має бути у щоденному меню дитини. Добре готувати для дитини овочеве рагу із різних овочів, з додаванням квасолі, горошку. І не забувати додавати до овочів різні рослинні олії.
Дітям старше року бажано включити до раціону ягідні киселі, фруктові компоти, відвар шипшини.
Добру роботу кишечника забезпечують кисломолочні продукти. Але поспішати з введенням кефіру і йогуртів на першому році життя дитини не слід. Найоптимальніша їжа для дитини на першому році життя – грудне молоко. На штучному вигодовуванні він отримує молочну суміш.
Не слід забувати і про сир - джерело білка та кальцію. Але вживати його слід у розумних межах відповідно до віку малюка.
Не давайте дитині, у якої дисбактеріоз квашену капусту, огірки та смажену картоплю (замініть її будь-якою кашею).
4. Лікування дисбактеріозу
Лікування самої дитини треба починати з призначення правильної дієти. Для грудних дітей необхідно будь-що зберегти грудне вигодовування. Якщо неможливо повністю, то хоч би частково.
Для старших дітей необхідно скоригувати харчування так, як про це сказано вище.
Для лікування дисбактеріозу, треба, насамперед, надати захисній мікрофлорі кишечника (біфідо- та лактобактеріям) переваги перед патогенними бактеріями, тобто забезпечити корисну мікрофлору енергією, необхідною для її зростання та життєдіяльності. Препарат Лактусан ефективно справляється з цим завданням.
Механізм дії Лактусану
Активною речовиною Лактусана є лактулоза, відомий дисахарид, який не розщеплюється у верхніх розділах шлунково-кишкового тракту та у незміненому вигляді досягає товстого кишечника.
Тут лактулоза (Лактусан) виступає як харчовий субстрат для сахаролітичної (нормальної) мікрофлори, вибірково стимулюючи її зростання та життєдіяльність.
Безпека Лактусану та дозування.
Лактусан відноситься до препаратів безрецептурної відпустки. Лактусан випускається у сиропі.
Рекомендації до застосування сиропу Лактусану при дисбактеріозі: дорослим по 2 чайні ложки сиропу 2 рази на день; дітям від 3-х років – по 1 чайній ложці на день, дітям від 1 року до 3-х років – по 0,5-1 чайній ложці на день.
Лактулоза (активна речовина Лактусану), відома лікарям вже понад 40 років. У жодному дослідженні за весь час застосування лактулози не було отримано жодних прямих або непрямих доказів наявності у неї мутагенних, генотоксичних або тератогенних ефектів.
Лактулоза не проникає в кровотік і не чинить системної дії на організм. Безпечна для вагітних жінок та новонароджених. Будучи цукром лактулоза не підвищує вміст глюкози в крові і може бути показана при діабеті.
Додати коментар